Duże zużycie wody

UWAGA  P I L N E

      Analizując dotychczasowe zużycie wody w ogrodzie należy oczekiwać w przyszłym roku kolejnej podwyżki za wodę szczególnie dla działek nie posiadających wodomierzy. Średnie zużycie w miesiącu czerwcu wyniosło 12 m3 na działkę. Wynika z tego że „rekordziści” zużyli (aż trudno uwierzyć) grubo ponad 30 m3, ale nic dziwnego jeżeli obficie podlewa się trawniki i żywopłoty nawet w godzinach południowych. Ważnym zadaniem spoczywającym na każdym użytkowniku działki, jest racjonalne gospodarowanie wodą. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę, aby podczas nawadniania upraw, maksymalnie  ograniczać straty wody, stosując odpowiednią porę  i technikę podlewania

 

  1. Nie trzeba podlewać codziennie. Efektywniejsze i bardziej korzystne dla roślin jest podlewanie mniej częstotliwe, a bardziej obfite (lepiej rzadziej a głębiej).
  2. Pora dnia: rośliny należy podlewać przed wieczorem, lub rano – nigdy nie nawadnia się upraw w czasie pełnego nasłonecznienia.
  3. Rośliny nie zawsze potrzebują stałego dostępu wody. Aby pobudzić rozwój systemu korzeniowego, we wczesnej fazie wzrostu trzeba obficie podlać po posadzeniu, a potem ograniczyć dostarczanie wody. Stały dostęp wody ogranicza rozrost korzeni i obniża wytrzymałość roślin na późniejsze susze.
  4. Można „zatrzymać” wodę na dłużej stosując ściółkowanie. Po nawadnianiu warto wokół roślin rozłożyć ściółkę np. ze świeżo skoszonej trawy. Taki zabieg ograniczy wyparowywanie wody z gleby (ewaporację) i ułatwi przenikanie wilgoci w głąb profilu glebowego.
  5. Gromadzenie wody deszczowejpochodzącej     z opadów atmosferycznych, to przykład poszanowania dla jej naturalnych zasobów, zapewnienie dostępu do wody i oszczędność pieniędzy.

 

I NAJWAŻNIEJSZE

MONTUJMY WODOMIERZE

To dyscyplinuje do oszczędzania wody

i powoduje znaczne obniżenia opłat.